Безпека в Інтернеті

Чи знаєте ви, чим у даний час займається ваша дитина, які вебсайти відвідує, які відео переглядає. З ким знайомиться чи домовляється про зустріч?

За даними «Gemius», станом на червень 2019 в Україні є 24,8 млн користувачів Інтернету. Згідно даних щорічного дослідження Kantar Україна у 2019 році 74% населення України користується Інтернетом (12-70). 85% з них — кожен день., а 96% дітей віком від 10 до 17 років користуються Інтернетом. У цьому контексті турбота про дітей набуває більших масштабів. Якщо раніше треба було говорити з дітьми про їх безпеку на вулиці, то вже давно має сенс застерігати їх від негараздів під час перебування в Інтернеті.

За інформацією Інституту соціології НАН України, понад 75% українських батьків не знають, які ресурси відвідують діти та як регулювати доступ до інтернет-контенту. Безконтрольний доступ до мережі може мати негативні наслідки для дитини.

За даними «Центру цифрових технологій майбутнього», 25% дорослих стурбовані тим, що їхні діти проводять в інтернеті забагато часу, 53% вважають кіберзлочинність реальною загрозою, а 63% висловлюють схвильованість через спілкування їхніх дітей у віртуальних співтовариствах, що лякають сучасних батьків так само, як попередні покоління бачили загрозу в негативному впливі «вулиці» на дітей. При цьому 46% користувачів всесвітньої мережі, які належать до молодіжної аудиторії, особисто зустрічалися зі своїми віртуальними знайомими. Для когось інтернет може бути єдиним джерелом спілкування, але слід враховувати те, що віртуальна реальність ніколи не замінить гармонійних взаємин і повноцінного спілкування між людьми.

З якими загрозами може стикнутися дитина у межі?

Типи загроз

1. Стосуються особистої безпеки:

 • Ознайомлення з порнографічними матеріалами, ненормативною лексикою, інформацією суїцидального характеру, расистського, ненависницького чи сектантського змісту.
 • Загроза отримання недостовірної чи неправдивої інформації.
 • Формування залежності (ігрової, комп’ютерної, інтернет).
 • Спілкування з небезпечними людьми (збоченці, шахраї, грифери).
 • Залучення до виконання протиправних дій (хакерство, порушення прав та свобод інших).

2. Стосуються безпеки інших.

 • Матеріали, існування та використання яких може стати причиною посягання на безпеку оточення (наприклад, інформація про створення вибухівки).
 • Свідоме та несвідоме введення в оману інших.
 • Вчинення протиправних дій, що тягнуть за собою відповідальність згідно з чинним законодавством.
 • Кібербулінг — свідоме цькування та приниження, передусім однолітків.

3. Стосуються загрози витоку персональної інформації:

 • Розголошення персональної та конфіденційної інформації (прізвища, імена, контакти, секретні дані кредитних карток, номери телефонів).
 • Загроза зараження ПК вірусами різної категорії.
 • Небезпека завантаження програм зі шкідливими функціями.

Найкращий спосіб боротьби із залежністю від “екранів” – заміна. Не просто забирайте чи блокуйте телефон, а пропонуйте альтернативу. Читайте разом книжку, подивіться фільм, а опісля - обговоріть його з дитиною, грайте в настільні ігри. Нехай дитина будує стосунки не з гаджетом, а з живими людьми.

БАТЬКІВСЬКИЙ КОНТРОЛЬ

Спілкування й довіра в родині, очевидно, є найкращим способом захистити дитину від шкідливого контенту. Однак, окрім того, є ще й технічні засоби батьківського контролю. Такі додатки існують окремо або в межах браузерів.

Контроль, убудований у браузери

Браузер Google Chrome, пропонує розширення Adult Block, – веб-фільтр, який обмежує доступ дітей і підлітків до певних сайтів. Плагін аналізує контент сайтів на наявність небажаних слів і словосполучень та відповідно блокує їх. Цей плагін допомагає заблокувати сайти потенційно небезпечного змісту: сайти порнографічної спрямованості, форуми, сайти, які реагують на «блок-слова». До «блок-слів» можуть належати: «зброя», «самогубство», «вбивство», «наркотики» і т.п. Від небезпечного контенту ваша дитина застрахована!

Контроль, убудований у браузер

Допомагаємо встановлювати власні правила гри на цифровому полі

FamilyLink допоможе зрозуміти, з яким вмістом ваші діти знайомляться в Інтернеті, а також керувати їхніми обліковими записами й пристроями. Ви можете контролювати доступ до додатків, час використання пристроїв, налаштувати блокування на час сну та багато іншого.

FamilyLink

Пошукова система для дітейдопоможе зрозуміти, з яким вмістом ваші діти знайомляться в Інтернеті, а також керувати їхніми обліковими записами й пристроями. Ви можете контролювати доступ до додатків, час використання пристроїв, налаштувати блокування на час сну та багато іншого.

Компанія Google нещодавно запустила пошуковик для дітей Kiddle. У цій пошуковій системі відфільтровано пошукову видачу за умовчанням. Це означає, що під час пошуку діти отримуватимуть посилання тільки на ті сайти, які дібрали редактори пошукової системи. На них гарантовано не буде контенту, неприпустимого для дітей. А якщо дитина введе непристойне слово в пошуковому запиті, пошуковик одразу видасть помилку.

Пошукова система для дітей

Контроль, убудований в операційну систему

У Windows 10 у налаштуваннях системи батьки можуть створювати обліковий запис дитини та керувати ним із будь-якого пристрою просто в Інтернеті (забороняти певні сайти, ігри, програми), можуть дивитися історію веб-перегляду дитини, установлювати таймер роботи за комп’ютером.

Якщо дитині дозволяють скачувати платні програми або ігри з магазину Windows, то можна закинути на рахунок дитини певні кошти й бути спокійним, що більше за цю суму вона не витратить. До речі, програми та ігри, які не відповідають вікові дитини, у магазині не відображатимуться. Усе це аналогічно працює й на смартфонах із Windows 10 Mobile. До того ж можна буде відстежувати місцеперебування дитини».

Інтернет ‒ це, безумовно, чудовий винахід суспільства, адже дозволяє людям зробити життя комфортнішим, надаючи можливості для постійного розвитку, особистісного зростання, освіти. Але, головне, дозовано і вибірково використовувати інформацію. Навчити дитину основам безпеки в мережі і головним принципам користування Інтернетом ‒ це прямий обов'язок батьків. Адже саме вони зацікавлені в тому, щоб розвиток дитини був гармонійним, щоб дитина менше зіштовхувалася з негативом ззовні, щоб школяр не витрачав весь вільний час на сидіння біля комп'ютера. Турбота про дитину ‒ завжди на плечах батьків! Пам'ятайте про це, вибудовуйте довірливі стосунки, вислуховуйте скарги дитини і м'яко контролюйте її вільне проведення часу.